Про створення національного природного парку "Холодний Яр"


Сьогодні на засіданні Кабінет Міністрів України розглянуто та схвалено проект Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Холодний Яр». Екологи і громадські активісти вже не одне десятиліття борються за створення в Холодному Яру на Черкащині національного природного парку. Це дасть змогу зберегти унікальну природу, розвивати туризм і залучати інвестиції. Втім лісівники чомусь виступали проти. Через це справа стояла на місці вже роками.


Проєктом Указу Президента, який сьогодні одностайно підтримав Уряд, передбачено створення НПП, до території якого буде включено 6833,5 га земель державної власності, що надаються Парку в постійне користування, а саме: 6829,5 га земель, що вилучаються у ДП «Кам'янське лісове господарство», та 4,0 га земель, що вилучаються у Черкаська обласна державна адміністрація.


Холодний Яр – реліктовий лісовий масив у центрі України, який завжди був у вирі подій у різні часи зародження та існування нашої держави. Територія складається із цінних у багатьох відношеннях земель, де зосереджено близько 150 унікальних історичних, археологічних, культурних, природних об'єктів, які потребують цілісного підходу до збереження, охорони, використання та комплексних наукових досліджень.


Холодний Яр є унікальним і особливим об’єктом для всього українського народу. Там є кургани скіфської доби та пізніших епох, сліди археологічних культур, починаючи з трипільської. У Холодноярських лісах збереглися залишки кількох древніх городищ та руїни підземних церков і печер. У XVIII ст. Холодний Яр був одним з центрів гайдамаччини. Там почалося найбільше повстання проти польської шляхти – Коліївщина під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, якому Тарас Шевченко присвятив свою поему «Гайдамаки» та вірш «Холодний Яр». Під час українських визвольних повстань початку XX ст. там діяла Холодноярська республіка, історія якої є героїчною сторінкою боротьби українського народу за державність.


Згідно попередніх досліджень науковців в Холодному Яру зафіксоване зростання видів рослин, занесених до Червоної книги України. Там наявні угруповання, занесені до Зеленої книги України, а також природні оселища, що охороняються на європейському рівні. Територія Парку відіграє важливу роль ключового елемента екологічної мережі та є територією Смарагдової мережі Європи (Kholodnyi Yar UA000026»).


Збереження цінних природних та історико-культурних комплексів Холодноярського масиву можливе виключно шляхом створення такого заповідного об’єкта, здатного поєднати збереження біологічного і ландшафтного різноманіття та історико-культурних комплексів Холодного Яру з одночасним забезпеченням розвитку туристично-рекреаційної діяльності в Черкаській області.


Подяка і респект прем'єр-міністру Денис Шмигаль і членам Уряду, особливо керівництву і фахівцям Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України - Роман Абрамовський, Олександр Краснолуцький, Эдуард Арустамян, Nastia Drapaliuk та всім причетним 👍


Андрій Неліпа

Громадський діяч, історик, журналіст, любитель риболовлі, експерт з питань екології та рибної галузі

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!